Deweloper podsumowuje inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju, które miały miejsce w minionym roku i deklaruje dalsze działania zgodnie z przyjętą strategią Grupy Echo-Archicom 2030, co pozwoli konsekwentnie budować wartość dla klientów, pracowników i właścicieli Archicom – niezależnie od koniunktury rynkowej. Kontynuuje ideę współtworzenia zrównoważonych miast i przestrzeni, gdzie w centrum zawsze jest człowiek.
2022 był rokiem, który zrewidował plany wielu podmiotów, nie tylko na rynku deweloperskim, ale w ogóle w biznesie. Z tego powodu towarzyszy nam ogromna satysfakcja w związku ze wszystkimi nowymi inicjatywami podjętymi na polu zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej, a także kontynuacją wszelkich projektów zainicjowanych w przeszłości. To udowadnia, że pomimo zmiennego otoczenia, możemy zawsze bazować na naszych wartościach i budować wartość dla Klientów, pracowników i właścicieli Archicom.
Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom
Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom
Zrównoważony rozwój miast
Archicom od lat podkreśla, jak dużą wagę przywiązuje do tworzenia przemyślanych osiedli i przestrzeni. Realizacje Archicom tworzone są zgodnie z takimi kierunkami, jak m.in. koncepcja osiedli 15-minutowych, wsparcie społeczności, rozwój infrastruktury wokół inwestycji oraz rewitalizacja terenów o historycznym znaczeniu dla miasta. Już od dekady główne zasady przyświecające Grupie są oparciem m.in. dla powstałego na wrocławskich Swojczycach osiedla Olimpia Port.
Wierzymy, że osiedle to nie tylko budynki będące miejscem do życia, ale także przestrzeń wspierająca integrację społeczną, oddająca tożsamość danej lokalizacji oraz kształtująca prośrodowiskowe nawyki wśród mieszkańców. Dokładamy starań, aby inwestycje Archicom pełniły wszystkie wspomniane funkcje, jednocześnie kładąc nacisk na rozwój w duchu odpowiedzialności, współpracy i otwartości. Nasze inwestycje to miejsce pracy, odpoczynku, aktywności sportowej – po prostu życia. Chodzi nam o projektowanie przestrzeni, która nie tylko spełnia podstawową potrzebę, jaką jest posiadanie miejsca do życia, ale także stwarza możliwość rekreacji, rozwoju.
Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom
Zarządzanie różnorodnością
Grupa Archicom nadaje priorytet rozwojowi kompetencji członków zespołu, jednocześnie kładąc nacisk na promowanie różnorodności, która w opinii dewelopera zwiększa wartość społeczną i biznesową. Potwierdzeniem skuteczności podejmowanych na tym polu działań jest m.in. brak jakichkolwiek zgłoszeń dotyczących dyskryminacji wewnątrz organizacji. Istotnym aspektem jest w tym zakresie wspieranie rozwoju karier zatrudnionych kobiet. Co jest stosunkowo nietypowe w kontekście branży nieruchomości, stanowią one większość w strukturze wszystkich pracowników i znajdują swoją reprezentację na każdym poziomie firmowych struktur – również w Zarządzie i Radzie Nadzorczej.
Pracownicy doceniają Archicom za sprawną komunikacje, możliwości rozwoju oraz dbanie o integrację i praktykowanie wartości firmy. Pracownicy biorą udział w wyzwaniach i konkursach oraz wspólnych imprezach, które nie tylko służą integracji pracowniczej, ale także pozwalają poznać kulturę organizacyjną opartą na zrównoważonym rozwoju. W 2022 r. letnia impreza została zorganizowana w duchu ESG i zero waste.
Z myślą o środowisku i społeczeństwie
Branża deweloperska to jeden z segmentów rynku obarczonych największą odpowiedzialnością za środowisko – głównie ze względu na bardzo długi cykl życia produktu. Z tego powodu Archicom doskonali procesy, dzięki którym ogranicza swój wpływ na środowisko, m.in. dotyczące zakupu gruntów, projektu uwzględniającego środowisko aż po budowę i przekazanie lokali. Firma także edukuje społeczeństwo w tym zakresie.
Jesteśmy świadomi odpowiedzialności, którą ponosimy – jako deweloper – za przestrzeń, urbanistykę i samopoczucie mieszkańców dużych miast. Nie pozostajemy również obojętni na kwestie środowiskowe, wiemy jak istotne są rozwiązania proekologiczne, stawiające planetę w centrum przy jednoczesnej dbałości o dobrostan człowieka. Inwestycje Archicom spełniają definicje zrównoważonych osiedli, jednocześnie kładziemy nacisk na rozwój w duchu odpowiedzialności, współpracy i otwartości. Nie spoczywamy jednak na laurach – nieustannie poszukujemy dodatkowych, innowacyjnych pomysłów. Jesteśmy przekonani, że jako biznes zaangażowany społecznie i środowiskowo możemy wyciągnąć wiele cennych wniosków i inspiracji płynących z dyskusji międzysektorowej. Zainicjowaliśmy ją podczas PlayFair, czyli wydarzenia mającego na celu stworzenie przestrzeni do debat przedstawicieli wielu – z pozoru niezwiązanych ze sobą – branż, dla których zadbanie o przyszłość naszej planety ma nadrzędny priorytet.
Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom
Drugie wydanie raportu ESG Grupy Archicom stanowi sformalizowane podsumowanie działań podjętych na płaszczyźnie zrównoważonego rozwoju w 2022 r. Spółka jednocześnie deklaruje przywiązanie do strategii ESG przyjętej przez Grupę Echo-Archicom, a także wierność wieloletnim ideałom i wizji prowadzenia biznesu. Informacje o kolejnych bieżących inicjatywach na rzecz społeczności lub środowiska będą prezentowane już wkrótce.
Pełna publikacja dostępna jest na stronie: www.archicom.pl/esg.
O ARCHICOM
Od 35 lat Archicom realizuje marzenia o idealnym mieszkaniu. Archicom ma korzenie w studiu projektowym, gdzie od początku żywa była idea dbałości o ludzki wymiar architektury, jej współistnienie z naturą i kontekstem miejsca. Ponad 20 000 klientów doceniło nasze projekty. Rozumiemy swoją rolę jako urbanisty, inżyniera i wizjonera. Myślimy szeroko, biorąc pełną odpowiedzialność za tworzenie fragmentów miast dla kolejnych pokoleń. We Wrocławiu zrealizowaliśmy blisko 200 obiektów, w tym osiedla wieloetapowe m.in. Olimpia Port, rewitalizowane Browary Wrocławskie. To przyjazne miejsca, gdzie można zdrowo żyć, mieszkać, odpoczywać, korzystać z rozrywek. Patrzymy na miasto jak na żywą tkankę, która powinna dopasowywać się do współczesnych odbiorców. Cel jest niezmienny – dostarczać mieszkańcom nowy standard mieszkania.