Jak zaprojektować biuro, w którym pracownicy będą czuli się jak w domu, a zarazem przestrzeń, która wspiera pracę zespołową, budowanie więzi między pracownikami i symbiozy z wartościami, jakie wyznaje firma? Na to pytanie odpowiedź znaleźli pracownicy firmy Archicom, w swoim nowym biurze w budynku MidPoint71 we Wrocławiu, przygotowanym według projektu pracowni 3XA Architects.
Biuro, w którym chce się przebywać
W nowej lokalizacji nie znajdziemy standardowych sal konferencyjnych, czy monotonnego wyposażenia charakterystycznego dla znanych nam open space’ów. W dobie powszechnej pracy zdalnej wyzwaniem jest zaprojektowanie przestrzeni zachęcającej współpracowników do pracy z siedziby firmy. Priorytetem było więc stworzenie miejsca kojarzącego się z domem, ale posiadającego funkcję biura, które będzie sprzyjać integracji i zlikwiduje wszelkie bariery komunikacyjne.
Elastyczne biura, które dostosowują się do potrzeb pracowników – pozwalają na pracę indywidualną, w skupieniu, a także na dzielenie się pomysłami, kreatywne burze mózgów i budowanie relacji z zespołem to nie jest już opcja, czy możliwa przyszłość. Takie miejsca są koniecznością jeśli chcemy wspierać nasz zespół i nieustannie podnosić jego satysfakcję z pracy. Chcąc odpowiednio zaadresować wszystkie te potrzeby, motywem przewodnim projektu stało się hasło „osmoza”, w znaczeniu przenikania, które odnosi się nie tylko do samego wyglądu biura, ale również przenikania stref wspólnych, prywatnych i półprywatnych. Zjawisko to od dawna jest widoczne w kulturze Archicom – poprzez bycie obok siebie, szanowanie swojej różnorodności i korzystanie z niej do rozwoju indywidualnego i zespołowego. Przebywanie ze sobą wzbogaca nas o nowe doświadczenia oraz wiedzę. Dzięki temu wspólnie tworzymy miejsce, które stawia na indywidualizm, jednocześnie dążąc do łączenia różnych pomysłów i perspektyw, tworząc nową jakość życia.
Waldemar Olbryk, Prezes Archicom S.A.
Waldemar Olbryk, Prezes Archicom S.A.
Skupiając się na połączeniu wymagań Archicom, potrzeb pracowników i wyzwań stawianych środowisku pracy w projektowanej przestrzeni postawiliśmy na komfortowy, domowy i nieoczywisty dla biura design – wykorzystaliśmy transparentne materiały, ryflowane szkło, miękkie przegrody, a także grę światła. Różnorodna, przemyślana i ciekawie zaprojektowana przestrzeń biura zdecydowanie wspiera nowy styl pracy hybrydowej i doskonale odzwierciedla ideę „przenikania”.
Magdalena Plichta – Architekt Prowadzący z pracowni architektonicznej 3XA Architects
Od 17 kwietnia swoją lokalizację zmieni także salon sprzedaży, który będzie dostępny dla klientów na parterze budynku MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich 9. Biuro przeznaczone dla klientów zmieni swój charakter na jeszcze bardziej przytulną i zapraszającą przestrzeń, przypominającą gościnny salon w pięknym mieszkaniu, niż tradycyjny punkt sprzedaży.
Nowe biuro Archicom mieści się na 2 kondygnacji nowoczesnego biurowca MidPoint71 we Wrocławiu, wybudowanego przez Echo Investment. Projekt obejmował przestrzeń biurową o powierzchni ok. 2000 m2, a także salon sprzedaży mieszkań, dostępny dla klientów z poziomu parteru.
Ramię w ramię z CitySpace
Archicom zdecydował się także zmienić sposób zarządzania swoim biurem i oddał administrowanie swoją powierzchnią w ręce zespołu CitySpace.
Usługa office management to oferta wychodząca poza granice naszych lokalizacji. Obejmuje ona outsourcing administrowania biurem, obsługę recepcji, korespondencji i zamówień firmy oraz czerpanie korzyści ze skali działalności CitySpace. Ciężar i odpowiedzialność za prowadzenie biura klienta oddany jest w ręce naszych specjalistów. Dzięki temu Archicom może skupić się w 100% na obsłudze biznesu.
Krzysztof Szargawiński, dyrektor regionalny CitySpace
1 Raport badawczy 2021: Praca z domu czy z biura?, CBRE
2 Raport "Global Report: Changing Expectations and the Future of Work", Steelcase, 2020
O ARCHICOM
Od 36 lat Archicom realizuje marzenia o idealnym mieszkaniu. Archicom ma korzenie w studiu projektowym, gdzie od początku żywa była idea dbałości o ludzki wymiar architektury, jej współistnienie z naturą i kontekstem miejsca. Ponad 27 700 mieszkańców doceniło nasze projekty. Rozumiemy swoją rolę jako urbanisty, inżyniera i wizjonera. Myślimy szeroko, biorąc pełną odpowiedzialność za tworzenie fragmentów miast dla kolejnych pokoleń. We Wrocławiu zrealizowaliśmy ponad 216 obiektów, w tym osiedla wieloetapowe m.in. Olimpia Port, rewitalizowane Browary Wrocławskie. To przyjazne miejsca, gdzie można zdrowo żyć, mieszkać, odpoczywać, korzystać z rozrywek. Patrzymy na miasto jak na żywą tkankę, która powinna dopasowywać się do współczesnych odbiorców. Cel jest niezmienny – dostarczać mieszkańcom nowy standard mieszkania.