Mokotów to najludniejsza dzielnica Warszawy – zamieszkuje ją 12% jej populacji. W ciągu swojej historii kilkukrotnie zmieniał swój charakter. Na początku swojej nowożytnej historii, będąc jeszcze wsią, służył jako teren rekreacyjny rodzinom magnackim, które doceniały jego walory krajobrazowe i przyrodnicze. Dopiero od 1916 został częścią Warszawy. W czasach PRL wyznaczono mu rolę dzielnicy przemysłowej – produkcja koncentrowała się szczególnie na Służewcu, gdzie prominentną rolę odgrywał szczególnie przemysł elektrotechniczny z licznymi zakładami podlegającymi zrzeszeniu Unitra. Wraz ze zmianami ustrojowymi na Mokotów zawitała kultura korporacyjna i biura wielkich firm, a Służewiec zmienił się w mocno zatłoczone zagłębie biurowe, zwane żartobliwie „Mordorem” na cześć mrocznej krainy z Tolkiena. Zdaniem ekspertów, ten obraz Mokotowa zmienia się na oczach mieszkańców.
Na miejscu biurowców powstają dziś osiedla apartamentowców, powoli realizowane są także inne inwestycje drogowe i infrastrukturalne. Dzielnica przestaje się zatem jednoznacznie kojarzyć z pracą, a zaczyna z wygodnym, spokojnym, harmonijnym życiem, w którym wszystkie potrzeby mieszkańców mogą być spełnione.
Małgorzata Porzezińska, dyrektor sprzedaży w Archicom
Modern Mokotów zaprojektowaliśmy tak, by realizować założenie tak zwanego miasta 15-minutowego. Zakłada ono zapewnienie mieszkańcom wszystkich kluczowych udogodnień i usług w zasięgu krótkiego spaceru lub przejażdżki rowerowej. Osiedle jest wkomponowane w istniejące sąsiedztwo Mokotowa, z dużą liczbą sklepów, placówek medycznych, lokali gastronomicznych i usługowych w pobliżu. Warto podkreślić, że z uwagi na realizację naszej inwestycji, razem z Echo Investment przy ulicy Konstruktorskiej budujemy nową publiczną szkołę podstawową z zerówką, która zapewni miejsce dla 450 uczniów. To ważne, by obok samych mieszkań wzrastała także infrastruktura potrzebna osobom, które będą w nich żyć.
Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom
– Innymi przykładami miastotwórczego podejścia projektantów inwestycji Modern Mokotów są przewidziane w apartamentach różnego rodzaju przestrzenie wspólne – tarasy na dachach, sale do jogi, warsztat do majsterkowania, miejsca do coworkingu czy rowerownie. Jako deweloper odpowiadamy na wyzwania współczesności, tworząc przestrzenie, gdzie przyszli lokatorzy będą mieli większą szansę na budowanie więzi sąsiedzkich, dzięki miejscom, które wspierają ich aktywny i twórczy styl życia.
Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom
O nas
Archicom to jeden z największych i najdłużej działających deweloperów mieszkaniowych w Polsce, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma posiada blisko 40-letnie doświadczenie, a jej korzenie sięgają wrocławskiego studia projektowego stawiającego w centrum uwagi człowieka i jego potrzeby. Od 2021 roku Archicom jest częścią Grupy Echo – największej grupy deweloperskiej w Polsce. W wyniku aportu segmentu mieszkaniowego Echo Investment w 2023 roku, marka zyskała ogólnopolski zasięg, poszerzając działalność o Warszawę, Łódź, Poznań, Kraków, a od 2024 roku również Katowice. Archicom zrealizował ponad 220 projektów mieszkaniowych, często o charakterze miastotwórczym, rozwijanych w duchu idei 15-minutowych miast. Tworzy zrównoważone i funkcjonalne przestrzenie do życia, łącząc kompetencje urbanistyczne, inżynieryjne i społeczne.
Archicom został doceniony na arenie międzynarodowej – w 2025 roku zdobył dwie prestiżowe nagrody podczas targów MIPIM w Cannes za projekt Fuzja w Łodzi: główną nagrodę w kategorii Najlepszej Miejskiej Rewitalizacji oraz Nagrodę Specjalną Jury. Archicom aktywnie odpowiada na wyzwania klimatyczne dążąc do osiągnięcia zeroemisyjności budynków na etapie użytkowania do 2030 roku. W 2025 r. spółka planuje wdrożenie strategii dekarbonizacyjnej i wytycznych ograniczających ślad węglowy w całym cyklu życia budynków. Jako innowacyjny deweloper, Archicom stale testuje nowe rozwiązania, optymalizuje procesy i redefiniuje swoją rolę jako współtwórcy miast przyszłości – zrównoważonych i przyjaznych do życia.